Niclas Malmberg(MP)

Niclas Malmberg (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 117
Titel Journalist
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niclas.malmberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-02-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2016-11-23 – 2018-09-24
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Reseersättning med miljöstyrning

Motion 2017/18:20 av Niclas Malmberg (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:20 av Niclas Malmberg (MP) Reseersättning med miljöstyrning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om hur dagens bilersättning kan ersättas med en skattefri reseersättning och tillkännager

2017-09-12

Motion 2017/18:20 av Niclas Malmberg (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:20 av Niclas Malmberg (MP) (pdf, 55 kB)

Skärpt lagstiftning vad gäller rattfylleri och olovlig körning

Motion 2017/18:19 av Niclas Malmberg (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:19 av Niclas Malmberg (MP) Skärpt lagstiftning vad gäller rattfylleri och olovlig körning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om skärpt lagstiftning vad gäller straffet för rattfylleri och

2017-09-12

Motion 2017/18:19 av Niclas Malmberg (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:19 av Niclas Malmberg (MP) (pdf, 59 kB)

Tågstoppen i Knivsta och Märsta

Skriftlig fråga 2016/17:1123 av Niclas Malmberg (MP)

Fråga 2016/17:1123 Tågstoppen i Knivsta och Märsta av Niclas Malmberg (MP) till Statsrådet Anna Johansson (S) Regeringen har på ett mycket klokt sätt agerat för att långsiktigt säkerställa nattågstrafiken. Utöver att rädda nattågstrafiken som sådan visar regeringens agerande att den politiska styrningen över SJ

Inlämnad: 2017-03-27 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1123 av Niclas Malmberg (MP) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.