Niklas Wykman (M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 144
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-15, skatteutskottet 15-16 och arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Försäljaren Anders Wykman och vårdbiträdet Irene Wykman, f. Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola, Barkestorpsskolan 88-97. Naturvetenskapligt program med samhällsinriktning, Jenny Nyströmsskolan 97-00. Studier i bl.a. nationalekonomi, matematik och matematisk statistik, Stockholms universitet 02-12. Fil.mag. nationalekonomi, Örebro universitet 11-13. Forskarutbildning i nationalekonomi, Örebro universitet 13-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Upplands Väsby kommun 01-02. Personlig assistent, Danderyds kommun 02-04. Teamledare, Teleperformance 04-06. Förbundsordförande, MUF 06-10. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna. 1:e vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Solna.
  • Litteratur

    Längtar efter Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sysselsättningseffekter av januariöverenskommelsen

Interpellation 2018/19:56 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2018/19:56 Sysselsättningseffekter av januariöverenskommelsen av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Sysselsättningen är min stora grejsa statsministern till TT den 29 januari. Ett anmärkningsvärt uttalande med tanke på att Sverige de senaste åren tappat mark i jämförelse med andra

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:56 av Niklas Wykman (M) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sysselsättningseffekter av januariöverenskommelsen

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU26 2018/19:NU8 2018/19:TU4 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 2 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:CU12 2018/19:CU5 2018/19:NU7 2018/19:SfU15 2018/19:SfU18 2018/19:SkU10 2018/19:SoU9 2018/19:UbU15 2018/19:UbU8
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 2 avslag, 10 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.