Nina Larsson(FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommunsammanslagning

Motion 2013/14:K254 av Nina Larsson (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:K254 av Nina Larsson (FP) Kommunsammanslagning FP1102 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda en riksomfattande kommunsammanslagningsreform. Motivering Även en mycket liten kommun med få invånare ska


Utskottsberedning: 2013/14:KU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K254 av Nina Larsson (FP) (doc, 57 kB)

Värmland och Dalsland kan växa

Motion 2013/14:T278 av Nina Larsson och Anita Brodén (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:T278 av Nina Larsson och Anita Brodén (FP) Värmland och Dalsland kan växa FP1101 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillgången till väl fungerande infrastruktur och bredband i Dalsland och Värmland. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:T278 av Nina Larsson och Anita Brodén (FP) (doc, 59 kB)

Mervärdesskattesatser inom kultur- och besöksnäringen

Motion 2013/14:Sk243 av Lars Tysklind och Nina Larsson (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk243 av Lars Tysklind och Nina Larsson (FP) Mervärdesskattesatser inom kultur- och besöksnäringen FP1004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av mervärdesskattesatserna inom kultur- och besöksnäringen. Motivering Speciellt


Utskottsberedning: 2013/14:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk243 av Lars Tysklind och Nina Larsson (FP) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.