Olle Felten (-)

Olle Felten (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Företagare.
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-10-21 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-04-16 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2017-01-11 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-23 – 2017-01-11

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-16, näringsutskottet 14- och konstitutionsutskottet 15-. Ledamot Riksbanksfullmäktige. Suppleant Riksbanksfullmäktige 14-.
  • Föräldrar

    Civ.ing. Ove Felten och Ulla-Britt Felten, f. Ahlquist.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Mölndal, 69-72. Företagsekonomi, tekniska högskolan i Linköping, Y-linjen (ej avslutad), 72-75. Reservofficerskurser sommartid, Halmstad 75-76. Linköpings universitet (enstaka kurser) 76-78.
  • Anställningar

    Arvoderade uppdrag studentkårerna vid universitetet och tekniska högskolan i Linköping 74-78. Projektanställd SSA, Centralorganisationen Saco/SR, Stockholm 79. Säljare, Nordisk Kemitri, Göteborg 79-80. Projektledare, Luxor Datorer, Motala 80-81. Försäljningschef Sverige, Luxor Datorer, Motala 81-82. Konsultverksamhet i egen regi, Vadstena 82-83. Produktchef mjukvara, Facit AB, Åtvidaberg 83-84. Projektledare utbildning, Ericsson Information Systems, Linköping/Bromma 84-85. Vd, ADB-Kunskap AB, Göteborg 85-86. Systemutvecklare i egen verksamhet, Vadstena 87-94. Vd, Svenska Rehab Info AB, Vadstena/Norrköping 94-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén för insyn i finansiering av partier 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vadstena 98-03. Ledamot, kommunstyrelsen, Vadstena 00-03. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Vadstena kommun 98-03. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Vadstena kommun 02-03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot m.m., studentkårerna i Linköping 74-78. Ordförande, Sveriges Yngre Samhällsvetare 78-79. Ordförande, Saco/SR:s studeranderåd, 79. Styrelseordförande, Svenska Rehab Info AB 94-. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Vadstena 96-03. Ordförande, Lindö Villaägareförening, Norrköping 12-14. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna Norrköping 12. Styrelseledamot/kassör, Sverigedemokraterna Norrköping 13. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Östergötland 14. Vice ordförande, Lindö Villaägareförening, Norrköping 15-. Diverse revisionsuppdrag, SD:s kommunföreningar och distrikt 14-. Partirevisor, Sverigedemokraterna 15-.
  • Litteratur

    "8 till 12" - en utvecklingsplan för grundskolan (01). Handbok för föreningskassörer (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. (-)

Motion till riksdagen 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en komplettering med en beskrivning av relationen mellan aktivitet och utsläpp och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. (-) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4148 av Olle Felten m.fl. (-) (pdf, 61 kB)

med anledning av prop. 2017/18:205 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster

Motion 2017/18:4141 av Mikael Jansson m.fl. (-)

Motion till riksdagen 2017/18:4141 av Mikael Jansson m.fl. med anledning av prop. 2017/18:205 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten genom delar av totalförsvaret bör tillhandahålla it-standardplattformar


Utskottsberedning: 2017/18:FöU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4141 av Mikael Jansson m.fl. (-) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4141 av Mikael Jansson m.fl. (-) (pdf, 68 kB)

med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017

Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten båda SD med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nordiskt vägval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4055 av Jeff Ahl och Olle Felten (båda SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.