Olle Felten(SD)

Olle Felten (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 286
Titel Företagare.
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865306
E-post olle.felten[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-10-21 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-04-16 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2017-01-11 –
    • Suppleant 2014-10-23 – 2017-01-11

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SkU28 16 maj 2017 Tullbrottsdatalag
Debatt om förslag 2016/17:SkU30 16 maj 2017 Utvidgad skattebefrielse för egenproducerad förnybar el
Debatt om förslag 2016/17:SkU21 10 maj 2017 Uppgifter på individnivå i arbetsgivardeklarationen
Debatt om förslag 2016/17:SkU26 6 april 2017 Skatteförfarande och folkbokföring

med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017

Motion 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra normen för redovisning av skatteutgifter avseende inkomstskatt för


Utskottsberedning: 2016/17:SkU32

Motion 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3732 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:169 Explosiva varor – Tullverkets befogenheter vid inre gräns

Motion 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:169 Explosiva varor – Tullverkets befogenheter vid inre gräns Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen (1996:701) om Tullverkets befogenheter vid


Utskottsberedning: SkU

Motion 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:3721 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2016/17:89 Skattebrottsdatalag

Motion 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:89 Skattebrottsdatalag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom två år efter ikraftträdandet utvärdera lagen när det gäller dess huvudsyfte, att stärka


Utskottsberedning: 2016/17:SkU29
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3626 av David Lång och Olle Felten (båda SD) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.