Olof Lavesson (M)

Olof Lavesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 92
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864696
E-post olof.lavesson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2015-09-22 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-09-18 – 2015-09-22
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-01-28 – 2015-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Ordförande 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2015-01-20 – 2015-12-10
    • Ledamot 2015-01-20 – 2015-01-20

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och ordförande 15-. Ledamot näringsutskottet 10-14 och skatteutskottet 14-15. Suppleant konstitutionsutskottet 06-10, kulturutskottet 10-14, finansutskottet 14-15 och utrikesutskottet 15. Vice ordförande Europarådets svenska delegation 15. Suppleant EU-nämnden 14-.
  • Föräldrar

    Textilläraren Gunnel Lavesson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, S:t Petri skola i Malmö, slutår 95. Statsvetenskap, medie- och kommunikationsvetenskap och företagsekonomi, Lunds universitet.
  • Anställningar

    Nattportier, Hotell Jägersro, Malmö 97-98. Informationssekreterare, Moderaterna i Södra och Västra Skåne 98. Politisk sekreterare, Moderaterna, Malmö stad 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Operahögskolan 05-14. Styrelseledamot, Länspolisstyrelsen 98. Suppleant, Presstödsnämnden 06-09, ledamot 09-11. Ledamot, Svenska institutets insynsråd 11-. Ledamot, Länsstyrelsen i Skånes insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 02-06 och 10-15. Ledamot, kulturstödsnämnden 94-95, biblioteksnämnden 95-97, Västra innerstadens stadsdelsnämnd 95-98, polisnämnden 95-98, kulturnämnden 97-02 och Öresundskommittén 10-14. Styrelseledamot, Malmö opera och musikteater 97-07. Ersättare, regionfullmäktige 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Stiftelsen Dansens Hus 09-15 och Unga Danskompaniet 06-10. Ordförande, MSU, Malmö kommun 93 och MSU, Malmöhus län 93-95. 1:e vice ordförande, MUF, Malmöhus län 95-98. Ledamot, kretsstyrelsen, Malmö kommun 97-06.
  • Bostadsort

    Malmö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Uttalandet om stöd till filmskapare

Interpellation 2017/18:547 av Olof Lavesson (M)

Interpellation 2017/18:547 Uttalandet om stöd till filmskapare av Olof Lavesson M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Under filmfestivalen i Cannes uttalade sig Filminstitutets vd Anna Serner om ett förslag om att år 2020 bara ge produktionsstöd till filmer skapade av kvinnor. Uttalandet kan inte betraktas

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-28 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:547 av Olof Lavesson (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Uttalandet om stöd till filmskapare

med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden - en strategi för de statliga insatserna

Motion 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden en strategi för de statliga insatserna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget till övergripande mål för de kommunala kulturskolorna. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:KrU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, KD) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4120 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, KD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.