Pål Jonson (M)

Pål Jonson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Titel Fil.dr.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865802
E-post pal.jonson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-10-12 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2016-09-16 – 2016-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160914-161011). Extra suppleant justitieutskottet 16 och suppleant 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Bo Jonson och Marja Jonson, f. Rönn.
  • Utbildning

    Idrottsgymnasiet, Lycksele, slutår 91. Fil.kand. i internationell politik, Georgetown University, slutår 98. Fil.mag. i europeisk politik, College of Europe, slutår 99. Fil.dr. i krigsvetenskap, King`s College, London, slutår 05.
  • Anställningar

    Analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) 00-05. Kanslichef, Moderaterna i Europaparlamentet 05-06. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 06-07. Politiskt sakkunnig, Moderaternas riksdagskansli 07-12. Gästforskare, NATO Defence Collage (NDC) 09. Kommunikationsdirektör, Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsskadenämnden 16-. Ledamot, Rättshjälpsnämnden 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Arvika 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Värmland 10-12. Generalsekreterare, Svenska Atlantkommittén 13-16. Sekreterare för Allmänna Försvarsföreningen i Värmland 13-15.
  • Litteratur

    The Development of the European Security and Defence Policy (05), NATO`s Article V debate (10), Vart går NATO efter Ukraina? (15).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för att förhindra bränder vid banvallar

Skriftlig fråga 2017/18:1483 av Pål Jonson (M)

Fråga 2017/18:1483 Åtgärder för att förhindra bränder vid banvallar av Pål Jonson M till Statsrådet Tomas Eneroth S Det varma vädret har lett till ett stort antal skogsbränder. Ett av de län som har varit allra hårdast drabbat under senare tid är Värmland. Ett antal av dessa bränder är föranledda av gnistbildningar från

Inlämnad: 2018-06-12 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1483 av Pål Jonson (M) (pdf, 85 kB)

Höjd cybersäkerhet för aktörer som bedriver samhällsviktig verksamhet

Skriftlig fråga 2017/18:1481 av Pål Jonson (M)

Fråga 2017/18:1481 Höjd cybersäkerhet för aktörer som bedriver samhällsviktig verksamhet av Pål Jonson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Försvarets radioanstalt FRA har i nära samverkan med andra aktörer och på uppdrag av regeringen utvecklat ett tekniskt detekterings- och varningssystem TDV som

Inlämnad: 2018-06-12 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1481 av Pål Jonson (M) (pdf, 88 kB)

Nolltolerans mot stölder

Skriftlig fråga 2017/18:1479 av Pål Jonson (M)

Fråga 2017/18:1479 Nolltolerans mot stölder av Pål Jonson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S På många ställen runt om i Sverige utgör stölder i butiker ett stort problem. En sådan plats är Charlottenbergs shoppingcenter i Eda kommun som ligger nära riksgränsen mot Norge. Shoppingcentret har utsatts

Inlämnad: 2018-06-12 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1479 av Pål Jonson (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.