Pål Jonson (M)

Pål Jonson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 73
Titel Fil.dr.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865802
E-post pal.jonson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-10-12 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2016-09-16 – 2016-10-11
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160914-161011). Extra suppleant justitieutskottet 16 och suppleant 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Bo Jonson och Marja Jonson, f. Rönn.
  • Utbildning

    Idrottsgymnasiet, Lycksele, slutår 91. Fil.kand. i internationell politik, Georgetown University, slutår 98. Fil.mag. i europeisk politik, College of Europe, slutår 99. Fil.dr. i krigsvetenskap, King`s College, London, slutår 05.
  • Anställningar

    Analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) 00-05. Kanslichef, Moderaterna i Europaparlamentet 05-06. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 06-07. Politiskt sakkunnig, Moderaternas riksdagskansli 07-12. Gästforskare, NATO Defence Collage (NDC) 09. Kommunikationsdirektör, Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsskadenämnden 16-. Ledamot, Rättshjälpsnämnden 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Arvika 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Värmland 10-12. Generalsekreterare, Svenska Atlantkommittén 13-16. Sekreterare för Allmänna Försvarsföreningen i Värmland 13-15.
  • Litteratur

    The Development of the European Security and Defence Policy (05), NATO`s Article V debate (10), Vart går NATO efter Ukraina? (15).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trafiksäkerheten på E18

Interpellation 2017/18:512 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2017/18:512 Trafiksäkerheten på E18 av Pål Jonson M till Statsrådet Tomas Eneroth S Vägnätet utgör grunden för Sveriges infrastruktur. 90 procent av alla människor som reser gör det på hjul och på en väg. Men underhållet av vägnätet är kraftigt eftersatt enligt Trafikverket. Myndigheten varnar därför för

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:512 av Pål Jonson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trafiksäkerheten på E18

Hög och störande musik från fordon

Interpellation 2017/18:356 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2017/18:356 Hög och störande musik från fordon av Pål Jonson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Tidigare under året ställde jag en skriftlig fråga till dåvarande inrikesminister Anders Ygeman om huruvida statsrådet ämnade vidta några åtgärder för att underlätta för kommuner att motverka

Inlämnad: 2018-02-02 Svarsdatum: 2018-03-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:356 av Pål Jonson (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hög och störande musik från fordon

Sveriges relation till USA och Nato

Interpellation 2017/18:228 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2017/18:228 Sveriges relation till USA och Nato av Pål Jonson M till Utrikesminister Margot Wallström S I en intervju i en av världens mest ansedda dagstidningar The New York Times den 18 november beskrivs utrikesminister Margot Wallströms personliga livsöde på ett gripande sätt. Men utrikesministern ger

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:228 av Pål Jonson (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges relation till USA och Nato

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.