Pål Jonson (M)

Pål Jonson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 73
Titel Fil.dr.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865802
E-post pal.jonson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-10-12 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2016-09-16 – 2016-10-11
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160914-161011). Extra suppleant justitieutskottet 16 och suppleant 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Bo Jonson och Marja Jonson, f. Rönn.
  • Utbildning

    Idrottsgymnasiet, Lycksele, slutår 91. Fil.kand. i internationell politik, Georgetown University, slutår 98. Fil.mag. i europeisk politik, College of Europe, slutår 99. Fil.dr. i krigsvetenskap, King`s College, London, slutår 05.
  • Anställningar

    Analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) 00-05. Kanslichef, Moderaterna i Europaparlamentet 05-06. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 06-07. Politiskt sakkunnig, Moderaternas riksdagskansli 07-12. Gästforskare, NATO Defence Collage (NDC) 09. Kommunikationsdirektör, Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsskadenämnden 16-. Ledamot, Rättshjälpsnämnden 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Arvika 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Värmland 10-12. Generalsekreterare, Svenska Atlantkommittén 13-16. Sekreterare för Allmänna Försvarsföreningen i Värmland 13-15.
  • Litteratur

    The Development of the European Security and Defence Policy (05), NATO`s Article V debate (10), Vart går NATO efter Ukraina? (15).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nya uppgifter om bristande IT-säkerhet inom svenska myndigheter

Skriftlig fråga 2016/17:1915 av Pål Jonson (M)

Fråga 2016/17:1915 Nya uppgifter om bristande IT-säkerhet inom svenska myndigheter av Pål Jonson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt uppgifter i Svenska Dagbladet den 8 september 2017 har regeringen nyligen mottagit en gemensam rapport från Försvarets radioanstalt och Säkerhetspolisen

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1915 av Pål Jonson (M) (pdf, 79 kB)

Flyglinjen Torsby-Hagfors-Arlanda

Interpellation 2016/17:616 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2016/17:616 Flyglinjen Torsby–Hagfors–Arlanda av Daniel Bäckström (C) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Sveriges behöver utveckling i hela landet. Förutsättningarna för tillväxt i våra regioner skiljer sig åt på många sätt. Det handlar om arbetsmarknadens omfattning, näringslivets sammansättning,

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-19 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2016/17:616 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flyglinjen Torsby-Hagfors-Arlanda

Ökat stöd till Ukraina

Skriftlig fråga 2016/17:1642 av Pål Jonson (M)

Fråga 2016/17:1642 Ökat stöd till Ukraina av Pål Jonson (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Det råder en bred politisk samsyn i riksdagen om vikten av att stödja Ukrainas suveränitet och territoriella integritet i ljuset av Rysslands illegala annektering av Krim samt dess aktiva stöd till rebeller i

Inlämnad: 2017-06-21 Svarsdatum: 2017-06-29 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1642 av Pål Jonson (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.