Pär Granstedt (C)

Pär Granstedt (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1994-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-06-20 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1994-06-19
    • ESK-delegationen

    • Ordförande 1993-01-21 – 1994-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1989-06-01 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

Motion 1993/94:Ub59 av Pär Granstedt och Lennart Daléus (c)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub59 av Pär Granstedt och Lennart Daléus (c) med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Propositionen innehåller flera positiva satsningar i syfte att förstärka den högre utbildningen. Det är nödvändigt för att möta kunskapssamhällets


Utskottsberedning: -----1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:158 Vissa fiskeripolitiska frågor

Motion 1993/94:Jo34 av Sven-Olof Petersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo34 av Sven-Olof Petersson m.fl. (c) med anledning av prop. 1993/94:158 Vissa fiskepolitiska frågor Det svenska fisket är att betrakta som en av de viktigaste basnäringarna i våra kust- och skärgårdsområden. Även om antalet yrkesfiskare under åren har minskat i antal utgör de tillsammans


Utskottsberedning: -----1993/94:JoU24
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

En högre kammarmusikalisk utbildning i Stockholms län

Motion 1993/94:Ub725 av Thage G Peterson m.fl. (s, c, v, fp, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub725 av Thage G Peterson m.fl. (s, fp, c, kds, v) En högre kammarmusikalisk utbildning i Stockholms län Under de senaste två decennierna har det nordiska musiklivet utvecklats och expanderat på ett mycket glädjande sätt. Det finns flera orsaker till den småskaliga och regionaliserade


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.