Patrik Björck (S)

Patrik Björck (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 43
Titel Träindustriarbetare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865957
E-post patrik.bjorck[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-09-10 –
    • Ledamot 2013-06-17 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-19 – 2013-06-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-, arbetsmarknadsutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-14 . Ledamot EU-nämnden 13-14. Suppleant EU-nämnden 10-13 och 15-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Folke Björck och socionomen Helena Björck, f. Nolin.
  • Utbildning

    Grundskola (9-årig), Göteborg. Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Göteborg (ej fullständig).
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare, Arla, Göteborg 75. Bryggeriarbetare, Pripps 78. Busschaufför, Göteborgs spårvägar 79. Sjukvårdsbiträde, Vasa sjukhus, Göteborg 80. Träindustriarbetare, Kinnarps kontorsmöbler, Falköping 85.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falköping 98-, ordförande 10-. Suppleant, kommunstyrelsen 98-06 och byggnadsnämnden 96-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-06, 2:e vice ordförande 98-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Falköpings arbetarekommun, adjungerad styrelseledamot 07-16. Ledamot, distriktsstyrelsen och verkställande utskottet, Socialdemokraterna i Skaraborg 05-. Ledamot, klubbstyrelsen Kinnarps AB 88-06, ordförande 91-06. Sekreterare, Hem och Skola, Åsarp 90-98. Ledamot, bolagsstyrelsen Kinnarps AB 91-06. Styrelseledamot, Skogs- och träfacket, avdelning Skaraborg 91-07, ordförande 98-07. Ledamot, Skogs- och träfacket, förbundsstyrelsen 03-06. Ordförande i Västra Sveriges Arbetares Folkhögskola 10-12. Ordförande, Socialdemokraterna i Skaraborg 15-.
  • Bostadsort

    Åsarp

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:88 Arbetslöshetsmålet av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den svenska arbetslösheten ligger i dag på 6,7 procent (SCB), säsongsrensat och utjämnat, vilket kan översättas till ungefär 350 000 personer. Regeringen har samtidigt ett

Inlämnad: 2017-10-30 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Arbetslösheten i Sverige

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:76 Arbetslösheten i Sverige av Jan Ericson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Uppgifter från Eurostat visar att Sverige har lyckats betydligt sämre än EU-genomsnittet när det gäller att minska arbetslösheten. Arbetslösheten bland EU-länderna har sjunkit

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Sverige

Elektrifiering av Kinnekullebanan

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) Elektrifiering av Kinnekullebanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en förbättrad standard på och elektrifiering av Kinnekullebanan


Utskottsberedning: 2017/18:TU18

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.