Patrik Björck (S)

Patrik Björck (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 232
Titel Träindustriarbetare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865957
E-post patrik.bjorck[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-09-10 – 2018-10-02
    • Ledamot 2013-06-17 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-19 – 2013-06-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-, arbetsmarknadsutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-14 . Ledamot EU-nämnden 13-14. Suppleant EU-nämnden 10-13 och 15-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Folke Björck och socionomen Helena Björck, f. Nolin.
  • Utbildning

    Grundskola (9-årig), Göteborg. Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Göteborg (ej fullständig).
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare, Arla, Göteborg 75. Bryggeriarbetare, Pripps 78. Busschaufför, Göteborgs spårvägar 79. Sjukvårdsbiträde, Vasa sjukhus, Göteborg 80. Träindustriarbetare, Kinnarps kontorsmöbler, Falköping 85.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falköping 98-, ordförande 10-. Suppleant, kommunstyrelsen 98-06 och byggnadsnämnden 96-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-06, 2:e vice ordförande 98-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Falköpings arbetarekommun, adjungerad styrelseledamot 07-16. Ledamot, distriktsstyrelsen och verkställande utskottet, Socialdemokraterna i Skaraborg 05-. Ledamot, klubbstyrelsen Kinnarps AB 88-06, ordförande 91-06. Sekreterare, Hem och Skola, Åsarp 90-98. Ledamot, bolagsstyrelsen Kinnarps AB 91-06. Styrelseledamot, Skogs- och träfacket, avdelning Skaraborg 91-07, ordförande 98-07. Ledamot, Skogs- och träfacket, förbundsstyrelsen 03-06. Ordförande i Västra Sveriges Arbetares Folkhögskola 10-12. Ordförande, Socialdemokraterna i Skaraborg 15-.
  • Bostadsort

    Åsarp

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar

Motion 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar. Motivering Sedan den borgerliga regeringen tillträdde har långtidsarbetslösheten bland ungdomar


Utskottsberedning: 2007/08:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s) (doc, 46 kB)

EG-rättens stöd till fackföreningsrörelsens kamp mot diskriminering av utländsk arbetskraft

Interpellation 2006/07:587 av Björck, Patrik (s)

den 29 maj Interpellation 2006/07:587 EG-rättens stöd till fackföreningsrörelsens kamp mot diskriminering av utländsk arbetskraft av Patrik Björck s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Det så kallade Vaxholmsmålet, också ibland kallat Lavalmålet, har sedan Byggnads konflikt med ett lettiskt bolag hösten

Inlämnad: 2007-05-29 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

med anledning av prop. 2006/07:111 Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning, m.m.

Motion 2006/07:A34 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:A34 av Sven-Erik Österberg m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:111 Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006:07/111 Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning, m.m. Riksdagen beslutar anta vad


Utskottsberedning: 2006/07:AU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:A34 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.