Patrik Björck (S)

Patrik Björck (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 232
Titel Träindustriarbetare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865957
E-post patrik.bjorck[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-09-10 – 2018-10-02
    • Ledamot 2013-06-17 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-19 – 2013-06-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-, arbetsmarknadsutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-14 . Ledamot EU-nämnden 13-14. Suppleant EU-nämnden 10-13 och 15-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Folke Björck och socionomen Helena Björck, f. Nolin.
  • Utbildning

    Grundskola (9-årig), Göteborg. Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Göteborg (ej fullständig).
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare, Arla, Göteborg 75. Bryggeriarbetare, Pripps 78. Busschaufför, Göteborgs spårvägar 79. Sjukvårdsbiträde, Vasa sjukhus, Göteborg 80. Träindustriarbetare, Kinnarps kontorsmöbler, Falköping 85.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falköping 98-, ordförande 10-. Suppleant, kommunstyrelsen 98-06 och byggnadsnämnden 96-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-06, 2:e vice ordförande 98-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Falköpings arbetarekommun, adjungerad styrelseledamot 07-16. Ledamot, distriktsstyrelsen och verkställande utskottet, Socialdemokraterna i Skaraborg 05-. Ledamot, klubbstyrelsen Kinnarps AB 88-06, ordförande 91-06. Sekreterare, Hem och Skola, Åsarp 90-98. Ledamot, bolagsstyrelsen Kinnarps AB 91-06. Styrelseledamot, Skogs- och träfacket, avdelning Skaraborg 91-07, ordförande 98-07. Ledamot, Skogs- och träfacket, förbundsstyrelsen 03-06. Ordförande i Västra Sveriges Arbetares Folkhögskola 10-12. Ordförande, Socialdemokraterna i Skaraborg 15-.
  • Bostadsort

    Åsarp

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Elektrifiering av Kinnekullebanan

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. S Elektrifiering av Kinnekullebanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en förbättrad standard på och elektrifiering av Kinnekullebanan och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Vänersjöfarten

Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. S Vänersjöfarten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen ta hänsyn till möjligheterna för en utveckling av Vänersjöfarten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sjöfarten


Utskottsberedning: 2017/18:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2160 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.