Paula Bieler (SD)

Paula Bieler (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866309
E-post paula.bieler[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-06-20 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rättssäkra prövningar för uppehållstillstånd

Interpellation 2014/15:155 av Paula Bieler (SD)

Interpellation 2014/15:155 Rättssäkra prövningar för uppehållstillstånd av Paula Bieler SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Land skall med lag byggas. Denna för varje rättssamhälle grundläggande princip är jag övertygad om att justitie- och migrationsministern ställer upp på. I det senaste numret

Inlämnad: 2014-11-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:155 av Paula Bieler (SD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättssäkra prövningar för uppehållstillstånd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.