Peder Wachtmeister(M)

Peder Wachtmeister (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Lantbrukare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2011-01-21 – 2014-09-29
    • Talmansersättare 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2012-06-13 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2011-01-28 – 2012-06-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-06-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-01-28 – 2012-06-12
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gårdsförsäljning av lokalproducerat vin och öl

Motion 2012/13:So585 av Walburga Habsburg Douglas m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So585 av Walburga Habsburg Douglas m.fl. (M) Gårdsförsäljning av lokalproducerat vin och öl M1525 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillåta gårdsförsäljning av lokalproducerat vin och öl. Motivering De


Utskottsberedning: 2012/13:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So585 av Walburga Habsburg Douglas m.fl. (M) (doc, 56 kB)

Plats för EU-nämndens sammanträden

Motion 2012/13:K289 av Hans Rothenberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:K289 av Hans Rothenberg m.fl. (M) Plats för EU-nämndens sammanträden M1274 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om plats för EU-nämndens sammanträden. Motivering EU-nämnden är det organ i Sveriges riksdag


Utskottsberedning: 2012/13:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K289 av Hans Rothenberg m.fl. (M) (doc, 55 kB)

Matlänet Södermanland

Motion 2012/13:MJ254 av Peder Wachtmeister och Walburga Habsburg Douglas (M)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ254 av Peder Wachtmeister och Walburga Habsburg Douglas (M) Matlänet Södermanland M1223 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om matlänet Södermanland. Motivering Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2012/13:MJU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:MJ254 av Peder Wachtmeister och Walburga Habsburg Douglas (M) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.