Per-Ingvar Johnsson (C)

Per-Ingvar Johnsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 65
Titel Civilekonom.
Född år 1944
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866037
E-post per-ingvar.johnsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en parlamentarisk översyn för att ta fram förslag till politik


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4065 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 68 kB)

med anledning av skr. 2017/18:118 Verksamheten i Europeiska unionen under 2017

Motion 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2017/18:118 Verksamheten i Europeiska unionen under 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utreda möjligheterna att införa Magnitskijsanktioner i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU10

Motion 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4043 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 70 kB)

Trafikskadenämndens oberoende

Skriftlig fråga 2017/18:975 av Per-Ingvar Johnsson (C)

Fråga 2017/18:975 Trafikskadenämndens oberoende av Per-Ingvar Johnsson C till Statsrådet Heléne Fritzon S Till undertecknad har det framförts kritik från företrädare för whiplashskadade beträffande Trafikskadenämndens oberoende. Dessa anser att nämndens beslutande ledamöter är alltför beroende av de medicinska rådgivande

Inlämnad: 2018-03-07 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:975 av Per-Ingvar Johnsson (C) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.