Per Klarberg (SD)

Per Klarberg (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Lokförare.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Lokföraren Olle Klarberg och läkarsekreteraren Karin Klarberg, f. Bengtsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Malmö, slutår 85. Lokförarutbildning, Mjölby, slutår 88.
  • Anställningar

    Lokförare, SJ 88-92. Värdetransportör, Securitas 92-95. Lokförare SJ 95-00. Lokförare, Sydvästen 00. Lokförare, SJAB 00-10. Lokförare, Veolia Transport 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trelleborg 02-. Oppositionsråd, Trelleborg 11-12.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU15 29 maj 2018 Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU11 28 mars 2018 Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2017/18:CU12 21 mars 2018 Ny järnvägstrafiklag
Debatt om förslag 2017/18:TU6 28 februari 2018 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

Fastepåverkade yrkeschaufförer

Skriftlig fråga 2017/18:1333 av Per Klarberg (SD)

Fråga 2017/18:1333 Fastepåverkade yrkeschaufförer av Per Klarberg SD till Statsrådet Tomas Eneroth S Inger Støjberg, den danska utlännings- och integrationsministern, skriver i en debattartikel för den danska tidningen BT att muslimer bör ta ledigt under fastemånaden ramadan. Ministern skriver Det kan i praktiken vara

Inlämnad: 2018-05-22 Svarsdatum: 2018-06-04 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1333 av Per Klarberg (SD) (pdf, 102 kB)

Säkra vägar för alla trafikanter

Skriftlig fråga 2017/18:1116 av Per Klarberg (SD)

Fråga 2017/18:1116 Säkra vägar för alla trafikanter av Per Klarberg SD till Statsrådet Tomas Eneroth S Riksdagen beslutade den 5 april 2017 att en strategi ska tas fram för att säkerställa att vägarna blir säkrare för alla trafikanter, även motorcyklister. Riksdagen har i ett tillkännagivande uppmanat regeringen att ta

Inlämnad: 2018-03-28 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1116 av Per Klarberg (SD) (pdf, 86 kB)

Åtgärder för svenska åkerier

Skriftlig fråga 2017/18:336 av Per Klarberg (SD)

Fråga 2017/18:336 Åtgärder för svenska åkerier av Per Klarberg (SD) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Situationen för svenska åkerier är alltjämt kritisk, trots regeringens utlovade åtgärder för att få bukt med det – ofta organiserade – fusket, främst från utländska åkare. En viktig pusselbit i kampen mot

Inlämnad: 2017-11-24 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:336 av Per Klarberg (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.