Per Klarberg (SD)

Per Klarberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 159
Titel Lokförare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864460
E-post per.klarberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Lokföraren Olle Klarberg och läkarsekreteraren Karin Klarberg, f. Bengtsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Malmö, slutår 85. Lokförarutbildning, Mjölby, slutår 88.
  • Anställningar

    Lokförare, SJ 88-92. Värdetransportör, Securitas 92-95. Lokförare SJ 95-00. Lokförare, Sydvästen 00. Lokförare, SJAB 00-10. Lokförare, Veolia Transport 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trelleborg 02-. Oppositionsråd, Trelleborg 11-12.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU15 29 maj 2018 Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU11 28 mars 2018 Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2017/18:CU12 21 mars 2018 Ny järnvägstrafiklag
Debatt om förslag 2017/18:TU6 28 februari 2018 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1INLEDNING 2VIKTIGA


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)

Höjning av banavgifterna

Skriftlig fråga 2015/16:800 av Per Klarberg (SD)

Fråga 2015/16:800 Höjning av banavgifterna av Per Klarberg (SD) till Statsrådet Anna Johansson (S) År 2012 tillkännagav riksdagen för regeringen att banavgifterna inte borde höjas under planeringsperioden, i enlighet med trafikutskottets betänkande. Utskottet resonerade i sitt förslag till riksdagsbeslut att en

Inlämnad: 2016-02-12 Svarsdatum: 2016-02-24 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:800 av Per Klarberg (SD) (pdf, 75 kB)

Reserverade medel för järnvägsunderhåll

Skriftlig fråga 2015/16:799 av Per Klarberg (SD)

Fråga 2015/16:799 Reserverade medel för järnvägsunderhåll av Per Klarberg (SD) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sveriges järnvägar är i alarmerande dåligt skick, något som blivit tydligare det senaste året. Därför är det av yttersta vikt att resurser läggs på – och tydlighet finns i – arbetet med underhåll av

Inlämnad: 2016-02-12 Svarsdatum: 2016-02-24 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:799 av Per Klarberg (SD) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.