Per Klarberg (SD)

Per Klarberg (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Lokförare.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Lokföraren Olle Klarberg och läkarsekreteraren Karin Klarberg, f. Bengtsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Malmö, slutår 85. Lokförarutbildning, Mjölby, slutår 88.
  • Anställningar

    Lokförare, SJ 88-92. Värdetransportör, Securitas 92-95. Lokförare SJ 95-00. Lokförare, Sydvästen 00. Lokförare, SJAB 00-10. Lokförare, Veolia Transport 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trelleborg 02-. Oppositionsråd, Trelleborg 11-12.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU15 29 maj 2018 Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU11 28 mars 2018 Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2017/18:CU12 21 mars 2018 Ny järnvägstrafiklag
Debatt om förslag 2017/18:TU6 28 februari 2018 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

Terrorhot mot järnvägen

Interpellation 2016/17:603 av Per Klarberg (SD)

Interpellation 2016/17:603 Terrorhot mot järnvägen av Per Klarberg SD till Statsrådet Tomas Eneroth S 14 juli 2016. En attentatsman i Nice kör in med lastbil bland nationaldagsfirande människor på strandpromenaden. 86 dör och 434 skadas. 8 december 2016. Mitt under en pågående julmarknad kör en lastbil in bland människor

Inlämnad: 2017-08-22 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2016/17:603 av Per Klarberg (SD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Terrorhot mot järnvägen

med anledning av skr. 2016/17:164 Riksrevisionens rapport om statliga investeringar i allmänna farleder

Motion 2016/17:3710 av Jimmy Ståhl och Per Klarberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3710 av Jimmy Ståhl och Per Klarberg (båda SD) med anledning av skr. 2016/17:164 Riksrevisionens rapport om statliga investeringar i allmänna farleder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska verka för en i allmänhet


Utskottsberedning: 2016/17:TU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3710 av Jimmy Ståhl och Per Klarberg (båda SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3710 av Jimmy Ståhl och Per Klarberg (båda SD) (pdf, 65 kB)

Åtgärder för att förhindra tågkapningar

Interpellation 2016/17:459 av Per Klarberg (SD)

Interpellation 2016/17:459 Åtgärder för att förhindra tågkapningar av Per Klarberg SD till Statsrådet Anna Johansson S 14 juli 2016. En attentatsman i Nice kör in med lastbil bland nationaldagsfirande människor på strandpromenaden. 86 dör och 434 skadas. 8 december 2016. Mitt under en pågående julmarknad kör en lastbil

Inlämnad: 2017-04-19 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:459 av Per Klarberg (SD) (pdf, 98 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att förhindra tågkapningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.