Per Ramhorn(SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 219
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314SD500 med anledning av 2014 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 7 1 Nyhet: Vårdlyftet! 7 1.1 Nya satsningar inom vården 7 1.1.1


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014 201314SD481 med anledning av proposition 2013 14 99 Vårändringsbudget för 2014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade anslag


Utskottsberedning: 2013/14:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

med anledning av prop. 2013/14:119 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård

Motion 2013/14:So17 av Per Ramhorn och Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:So17 av Per Ramhorn och Kent Ekeroth (SD) med anledning av prop. 2013/14:119 Elektronisk kommunikation och andra säkerhetsåtgärder vid psykiatrisk tvångsvård SD461 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om inskränkningar gällande olika säkerhetsklassificeringar. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SoU27
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:So17 av Per Ramhorn och Kent Ekeroth (SD) (doc, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.