Per Ramhorn (SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2019-03-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14. Suppleant ledamotsrådet 11- och riksdagens valberedning 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förlänga övergångsperioden med ett år, till den 30 juni 2020,


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fördela ett mer allmänt ekonomiskt stöd


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. SD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.