Pernilla Stålhammar (MP)

Pernilla Stålhammar (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Utrikespolitisk expert/Nationalekonom.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-05-26 – 2016-06-06
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-05-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2016-06-16 – 2017-12-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-16
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-12-11
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-11
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-12-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-11

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-160525, ersättare 160525-160606 och statsrådsersättare 160607-). Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och utrikesutskottet 16-. Suppleant utrikesutskottet 14-16, försvarsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Ledamot Utrikesnämnden 14-. Miljöpartiets representant i riksdagens arbetsgrupp för jämställdhet.
  • Föräldrar

    Psykologen Stefan Johansson och museiintendenten och fil.kand. Barbro Johansson.
  • Utbildning

    Naturvetenskaplig linje, Katedralskolan, Linköping 87-90. Civilekonomutbildningen, inriktning nationalekonomi, Växjö universitet 91-95. Nationalekonomi, University of Dundee, Scotland, UK 93-94. Cambridge Proficiency i engelska språket för utländska studenter, University of Dundee, Scotland, UK 94. Studier i franska språket, Université de Nice Sophia Antipolis, Nice, Frankrike 97. Journalistik, radio samt skrift- praktisk inriktning, Journalisthögskolan Stockholm, JMK 10-11.
  • Anställningar

    Nationalekonom, Policyavdelningen, Sida, Stockholm 94-95. Handläggare med ansvar för Sveriges utvecklingssamarbete med Palestina samt stödet till fredsprocessen i Mellanöstern, Sida, Stockholm 95-98. Sveriges representant i nordisk-indiska och schweiziska styrelsearbetet i Afrikanska utvecklingsbanken, stationerad i Abidjan, Elfenbenskusten 99-01. Biträdande Projektchef, Development Financing 00. Utrikesdepartementet, Stockholm 01-03. Biträdande sekretariatschef och expert fred och säkerhet, Secretariat of the International Task Force on Global Public Goods, Stockholm 03-05. Landteamskoordinator och utvecklingsanalytiker för Etiopien, Sida, Stockholm 07-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Södermalms stadsdelsnämnd 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sammankallande, Stockholms kommuns kongressgrupp, Miljöpartiet de gröna 11. Ledamot, Partistyrelsens Internationella Kommitté, Miljöpartiet de gröna 11-13. Ordförande, Partistyrelsens Internationella Kommitté, Miljöpartiet de gröna 13-15. Styrelseledamot, Miljöpartiet de gröna i Stockholms kommun 12-13. Bistånds- och säkerhetspolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 14-. Utrikespolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Forskningsprogram för patientsäkerhet

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S)

Motion till riksdagen 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner MP, S Forskningsprogram för patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starta ett forskningsprogram för patientsäkerhet och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund


Utskottsberedning: 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (pdf, 85 kB)

Demokratistärkande arbete för att möta intolerans och extremism i skolan

Motion 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar MP Demokratistärkande arbete för att möta intolerans och extremism i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att berörda myndigheter bör ges i uppdrag att undersöka möjligheten till en generellt demokratistärkande


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3841 av Pernilla Stålhammar (MP) (pdf, 87 kB)

Sommartid som normaltid

Motion 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. MP Sommartid som normaltid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra nuvarande sommartid till normaltid året runt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sommartid har i Sverige funnits sedan år


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2644 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.