Peter Hultqvist (S)

Peter Hultqvist (S)

Försvarsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 200
Titel Styrelseordförande/Redaktör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2011-04-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-04-08 – 2011-04-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-04-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Vice ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Vice ordförande 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Vice ordförande 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Vice ordförande 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2011-05-18 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2011-04-14 – 2014-10-03
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2014-10-03 – 2018-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-10, konstitutionsutskottet 10-11, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12, 13 och 14, vice ordförande 11 och 13. Ledamot försvarsutskottet 11 och ordförande 11-14. Suppleant näringsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-14 och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 11-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-10 och Utrikesnämnden 11-14. Statsråd (försvarsminister), Försvarsdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Revisorn Ewert Hultqvist och Anna Inez Hultqvist, f. Kallunki.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Soltorgsgymnasiet, Borlänge 73-76 och samhällsvetenskaplig linje, Hagaskolan, Borlänge 76-77.
  • Anställningar

    Journalist, Dala-Demokraten 77-82. Politisk redaktör, Norrländska Socialdemokraten 83-85. Chefredaktör, Aktuellt i Politiken 85-89. Kommunalråd 89-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot/vice ordförande, länsskolnämnden 82. Styrelseledamot, länsstyrelsen 94-02. Ledamot, referensgruppen Forum för ekologisk omställning, Agenda 21 98-00, Övervakningskommittén Mål 2 norra 00 och Ansvarskommittén 03-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 82 och 89-07. Ledamot, kommunstyrelsen 89-06, ordförande 98-06 och suppleant 06-. Vice ordförande, finansutskottet 89-98 och barn- och skolnämnden 92-94. Ordförande, produktionsutskottet 96-98, finansutskottet 98-06 och näringslivs- och planutskottet 98-. Ledamot, socialnämnden 82. Ordförande, Borlänge kommuns förvaltnings AB 99-06. Styrelseledamot, Borlänge Energi AB 99-06. Ledamot, Regionkommittén/Mittdalaberedningen 89-05. Styrelseledamot, Utvecklingsbolaget Mitt Dalarna 03-04, ordförande 05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Facklan, Åselby 75. Vice ordförande, Borlänge SSU-krets 76. Styrelseledamot, Dalarnas SSU-distrikt 77, ordförande 79-83. Ordförande, SSU Älvdalskrets 78. Styrelseledamot, Älvdalens arbetarekommun 78. Suppleant, SSU:s förbundsstyrelse 81-84, ledamot 84-87. Ordförande, Skräddarbackens Socialdemokratiska förening 91-92. Styrelseledamot, Borlänge arbetarekommun 92-. Ordförande, Dalarnas socialdemokratiska partidistrikt 01-. Suppleant, Socialdemokraternas partistyrelse 01-05, ledamot 05-09. Revisor, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-10. Styrelseledamot, HSB Dalarna 89-09, ordförande 09-14. Ordförande, Dalälvens Vattenvårdsförening 89-95. Ordförande, ABF Dalarna 91-95. Styrelseledamot, Dala-Demokraten 94-01. Ordförande, Dalarnas kommunförbund 95-02 och Borlänge centrumförening 98-06. Styrelseledamot, Stiftelsen Teknikdalen 99-07. Ordförande, Partnerskap Bergslagsbanan 99-06, AB Dala Airport 99-07 och Folkrörelsernas mediastiftelse 01-14. Ledamot, Borlänge Energi 99-06. Ordförande, koncernbolaget Borlänge kommun 99-06. Ordförande, Region Dalarna 02-06 och Dalabanans intresseförening 03-07, vice ordförande 07. Ordförande, Dalaflyget AB 05-07. Ordförande, Borlänge Judo Club 07-09. Suppleant, verkställande utskottet, Socialdemokraterna 09-. Ledamot, Bergslagens Mark och Trädgård AB (ägs av HSB Dalarna) 09-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bostadsbyggande i Borlänge

Skriftlig fråga 2009/10:1000 av Hultqvist, Peter (s)

den 24 augusti Fråga 2009/10:1000 Bostadsbyggande i Borlänge av Peter Hultqvist (s) till statsrådet Mats Odell (kd) Borlänge är nu en kommun som expanderar. Ett starkt ökat etableringsintresse kan spåras efter Ikeas besked om att bygga ett nytt varuhus. Ikeas etablering handlar om 600

Inlämnad: 2010-08-24 Besvarare: Mats Odell (KD)

Den svenska surströmmingen

Skriftlig fråga 2009/10:999 av Hultqvist, Peter (s)

den 24 augusti Fråga 2009/10:999 Den svenska surströmmingen av Peter Hultqvist (s) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Som det ser ut i dagsläget är tillverkning av surströmming i Sverige olagligt från och med 2012. Det beror på att regeringen inte ansökt om och fått dispens

Inlämnad: 2010-08-24 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Antagningsregler till högskolan

Skriftlig fråga 2009/10:968 av Hultqvist, Peter (s)

den 30 juli Fråga 2009/10:968 Antagningsregler till högskolan av Peter Hultqvist (s) till statsrådet Tobias Krantz (fp) De nya antagningsreglerna till universitet och högskolor har gjort det svårare för äldre att få en studieplats. För en framtidsinriktad högskole- och universitetsmiljö

Inlämnad: 2010-07-30 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.