Peter Johnsson(S)

Peter Johnsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 160
Titel Plåtslagare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865094
E-post peter.johnsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-12-08 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-10-29 – 2015-12-07
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-10-28
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2008-04-08 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2015/16:KrU8 14 april 2016 Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2015/16:KrU6 17 mars 2016 Civila samhället
Debatt om förslag 2014/15:KrU7 15 april 2015 Kultur för alla
Debatt om förslag 2013/14:KrU6 5 februari 2014 Spelfrågor

Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan

Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för en utbyggnad av E20 genom Västra


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

E45 och järnvägen genom Dalsland

Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) E45 och järnvägen genom Dalsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att genomföra de två delar av Europaväg 45 som inte har blivit


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Näringspolitik för fler jobb i Västsverige

Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) Näringspolitik för fler jobb i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om näringspolitik i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsverige (Hallands,


Utskottsberedning: 2016/17:NU16

Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.