Petter Löberg (S)

Petter Löberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 43
Titel Gymnasielärare
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864775
E-post petter.loberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 100216-100331). Ledamot justitieutskottet 14-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 10 och finansutskottet 10. Suppleant konstitutionsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Jan-Erik Löberg och psykiatrisjuksköterskan Britt-Marie Rundberg.
  • Utbildning

    Bäckängsgymnasiet, Borås, slutår 87. Ämneslärarexamen, Göteborgs universitet 96.
  • Anställningar

    Bäckängsgymnasiet, 90-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    2014 års sexualbrottskommitté 14-16. Rättshjälpsnämnden 16-. Kriminalvårdens insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 91-14. Ledamot i kommunstyrelsen, Borås. Vice ordförande i gatunämnden, Borås. Vice ordförande, stadsdelsnämnd Öster. Ledamot, Borås Energi och Miljö.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:JuU16 21 mars 2018 Kriminalvårdsfrågor
Debatt om förslag 2016/17:JuU31 20 juni 2017 Kameraövervakningslagen och möjligheterna att använda drönare
Debatt om förslag 2016/17:JuU15 14 juni 2017 Tillsammans mot brott - ett nationellt brottsförebyggande program
Debatt om förslag 2016/17:JuU19 30 mars 2017 Kriminalvårdsfrågor

Gemensam maxtaxa

Motion 2018/19:2664 av Petter Löberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2664 av Petter Löberg S Gemensam maxtaxa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en standardiserad maxtaxa och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag har man som svensk olika nivåer på högkostnadsskyddet:


Utskottsberedning: 2018/19:SoU13

Motion 2018/19:2664 av Petter Löberg (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2664 av Petter Löberg (S) (pdf, 68 kB)

Införlivandet av tandvården i sjukvårdssystemet

Motion 2018/19:2663 av Petter Löberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2663 av Petter Löberg S Införlivandet av tandvården i sjukvårdssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att införliva tandvården i det övriga sjukvårdssystemet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tänderna är


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2663 av Petter Löberg (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2663 av Petter Löberg (S) (pdf, 68 kB)

Översyn av rehabiliteringskedjan

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg båda S Översyn av rehabiliteringskedjan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över rehabiliteringskedjan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det största problemet för dem


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.