Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2017-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) Sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10

Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Utställning för att uppmärksamma demokratins införande i Sverige

Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) Utställning för att uppmärksamma demokratins införande i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i samband med redan fattade beslut om att uppmärksamma demokratins införande även uppmärksamma


Utskottsberedning: KU

Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Souvenirbutik i Sveriges riksdag

Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) Souvenirbutik i Sveriges riksdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som a nförs i motionen om en souvenirbutik i riksdagen och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering Många människor besöker Sveriges


Utskottsberedning: KU

Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) (pdf, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.