Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sekretess mellan myndigheter

Skriftlig fråga 2014/15:488 av Phia Andersson (S)

Fråga 2014/15:488 Sekretess mellan myndigheter av Phia Andersson (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) För några veckor sedan genomfördes ett seminarium i riksdagen som hette Organiserad alkoholinförsel och smuggling – ett växande nordiskt problem. På seminariet medverkade representanter

Inlämnad: 2015-04-29 Besvarare: Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:488 av Phia Andersson (S) (pdf, 76 kB)

Hjärtstartare på allmän plats

Skriftlig fråga 2014/15:107 av Phia Andersson (S)

Fråga 2014/15:107 Hjärtstartare på allmän plats av Phia Andersson (S) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Riksdagen fattade under våren 2013 beslut om att regeringen bör se över möjligheten att lagstifta om att det ska finnas hjärtstartare i miljöer där många människor vistas. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande

Inlämnad: 2014-11-26 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:107 av Phia Andersson (S) (pdf, 66 kB)

Nordiskt samarbete i kampen mot alkoholsmuggling

Skriftlig fråga 2014/15:106 av Phia Andersson (S)

Fråga 2014/15:106 Nordiskt samarbete i kampen mot alkoholsmuggling av Phia Andersson (S) till Statsrådet Kristina Persson (S) Samhällsproblematiken med så kallad oregistrerad alkoholhandel och alkoholkonsumtion är utmärkande och gemensam för de flesta nordiska länderna, även om den varierar i styrka. Enligt WHO:s

Inlämnad: 2014-11-25 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:106 av Phia Andersson (S) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.