Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Psykisk ohälsa och sjukskrivningar inom kontaktyrken

Interpellation 2014/15:731 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2014/15:731 Psykisk ohälsa och sjukskrivningar inom kontaktyrken av Lotta Finstorp (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Vi ser dessvärre en oroande ökning av psykisk ohälsa. Antalet sjukskrivningar ökar markant efter ett antal år med minskade sjukskrivningstal. Det är framför

Inlämnad: 2015-07-07 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:731 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Psykisk ohälsa och sjukskrivningar inom kontaktyrken

Konsekvenser för borttagandet av den bortre tidsgränsen i sjukförsäkringen

Interpellation 2014/15:96 av Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2014/15:96 Konsekvenser för borttagandet av den bortre tidsgränsen i sjukförsäkringen av Elisabeth Svantesson (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) All forskning visar att lång passiv sjukfrånvaro är mycket riskfyllt för de människor som behöver hjälp på grund av sjukdom. Långa

Inlämnad: 2014-11-03 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:96 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser för borttagandet av den bortre tidsgränsen i sjukförsäkringen

Hjärtstartare på allmänna platser

Interpellation 2013/14:19 av Andersson, Phia (S)

den 26 september Interpellation 2013/14:19 Hjärtstartare på allmänna platser av Phia Andersson (S) till försvarsminister Karin Enström (M) Riksdagen fattade under våren 2013 beslut om att regeringen bör se över möjligheten att lagstifta om att det ska finnas hjärtstartare i miljöer där

Inlämnad: 2013-09-26 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hjärtstartare på allmänna platser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.