Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kraftigt ökad försäljning av receptfria läkemedel

Skriftlig fråga 2009/10:833 av Andersson, Phia (s)

den 24 maj Fråga 2009/10:833 Kraftigt ökad försäljning av receptfria läkemedel av Phia Andersson (s) till socialminister Göran Hägglund (kd) Sedan försäljningen av receptfria läkemedel släpptes fri den 1 november 2009 har antalet försäljningsställen ökat från 1 000 till 7 000. Försäljningen

Inlämnad: 2010-05-24 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen -s87006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om befintliga övergångsbestämmelser i presstödsförordningen (1990:524) (avsnitt 9 i propositionen). Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:KU42
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag -s25006 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanslagning av Radio- och tv-verket samt Granskningsnämnden 2 Post- och telestyrelsens roll för radio och tv 3 Kommersiell


Utskottsberedning: 2009/10:KU25
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.