Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

fr 2010/11 573

Skriftlig fråga 2010/11:573 av

FRåGA TILL STATSRÅD 2011-06-01 Till socialminister Göran Hägglund (KD) Försörjning av läkemedel till sjukvårdsinrättningar ID: 130378 Phia Andersson (S) Överlämnas enligt uppdrag Försörjning av läkemedel till sjukvårdsinrättningar omreglerades under 2008 och trädde i kraft 2009. I Västra Götalandsregionen

Inlämnad: 2011-06-03 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2010/11:573 av (doc, 32 kB)

Service i hela landet

Interpellation 2010/11:98 av Olsson, Lena (V)

den 26 november Interpellation 2010/11:98 Service i hela landet av Lena Olsson (V) till statsrådet Stefan Attefall (KD) Lars Högdahls utredning och slutbetänkande Utveckling av lokal service i samverkan är ett gediget arbete med en lång rad kloka förslag som skulle leda till att vår

Inlämnad: 2010-11-26 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Service i hela landet

Studentinflytandet på Sveriges högskolor och universitet

Skriftlig fråga 2010/11:105 av Andersson, Phia (S)

den 24 november Fråga 2010/11:105 Studentinflytandet på Sveriges högskolor och universitet av Phia Andersson (S) till utbildningsminister Jan Björklund (FP) Vid kårobligatoriets avskaffande uttryckte vi socialdemokrater vår oro för att studentinflytandet skulle minska i takt med att kårerna

Inlämnad: 2010-11-24 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.