Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Brist på lärare inom matematik och naturvetenskap

Skriftlig fråga 2011/12:746 av Andersson, Phia (S)

den 5 september Fråga 2011/12:746 Brist på lärare inom matematik och naturvetenskap av Phia Andersson (S) till utbildningsminister Jan Björklund (FP) Vi kan se att det framöver kommer att bli brist på lärare. Allra mörkast ser det ut i fråga om ämneslärare inom matematik och naturvetenskap,

Inlämnad: 2012-09-05 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Utredning om meddelarskydd för anställda hos privata utförare i offentlig sektor

Skriftlig fråga 2011/12:606 av Andersson, Phia (S)

den 30 maj Fråga 2011/12:606 Utredning om meddelarskydd för anställda hos privata utförare i offentlig sektor av Phia Andersson (S) till justitieminister Beatrice Ask (M) Debatten om meddelarskyddet för ovanstående grupp har pågått under ett flertal år. I november 2011 svarade justitieministern

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Särskild ersättning för glesbygdsapotek

Skriftlig fråga 2011/12:575 av Andersson, Phia (S)

den 11 maj Fråga 2011/12:575 Särskild ersättning för glesbygdsapotek av Phia Andersson (S) till socialminister Göran Hägglund (KD) Numera har vi sådan valfrihet att vi på vissa håll i landet (Stockholm och andra tätbefolkade platser) kan välja mellan fyra olika apotekskedjor. Men det

Inlämnad: 2012-05-11 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.