Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildningens betydelse för framtidens jobb i Västsverige

Motion 2015/16:2190 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2190 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) Utbildningens betydelse för framtidens jobb i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta utbildningens betydelse för framtidens jobb i Västsverige och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2015/16:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2190 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:2190 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Internationell solidaritet

Motion 2015/16:2163 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2163 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) Internationell solidaritet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om internationell solidaritet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Internationell solidaritet är att bry sig.


Utskottsberedning: 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2163 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2163 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Romska gäster

Motion 2015/16:2186 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2186 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) Romska gäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hjälpa kommunerna med nationella riktlinjer och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag upplever Sverige på samma sätt


Utskottsberedning: 2015/16:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2186 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2186 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.