Phia Andersson (S)

Phia Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot konstitutionsutskottet 06-14, socialförsäkringsutskottet 14- och Nordiska rådets svenska delegation 14-15. Suppleant finansutskottet 06-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och utbildningsutskottet 10-14. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Nordiska rådets svenska delegation 10-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16- och vice ordförande 14-16.
  • Föräldrar

    Företagaren Harry Johansson och företagaren Inga Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Falkenberg, slutår 73. Administrativ teknik och offentlig förvaltning, Göteborgs universitet 86-88. Referensramar, organisation och styrning, GR-Göteborg 88-89. Kurser i kommunikativt ledarskap.
  • Anställningar

    Mölnlycke AB, Falkenberg 75-79. Kanslist, personalavdelningen Skene lasarett 79-80. Personalassistent, primärvården, Mark-Svenljunga 80-85. Utvecklingsledare, primärvården, Mark-Svenljunga 85-91. Områdeschef, äldre- och handikappomsorg, Marks kommun 90-95. Utvecklingsledare, socialförvaltningen Marks kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Yttrandefrihetskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mark 92-94 och 00-06. Ledamot, skolstyrelsen 89-91, arbetsgruppen för freds-, framtids- och överlevnadsfrågor 92-01 och barn- och ungdomsnämnden 92-01. Ordförande, utbildningsnämnden 99-02. Landstingsfullmäktig 86-98. Ersättare, landstingets omsorgsnämnd 86-88. Ledamot, sjukhusstyrelsen 95-98, NU-sjukvårdsdirektionen 95-98. Regionfullmäktig, Västra Götaland 99-06. Ersättare, regionstyrelsen 03-06. Ersättare, hälso- och sjukvårdsutskottet 04-06 och Samrehab Mark-Svenljunga 04-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsstyrelsen 99-04. Ordförande, styrelsen för Södra Älvsborgs sjukhus 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Marks arbetarekommun 97-05. Ledamot, Socialdemokraterna Södra Älvsborg 95-, vice ordförande 99-06, ordförande 06-, verkställande utskottet 97-, Väststyrelsen 99-, Västsvenska repskapet 99- och förtroenderådet 99-06. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05-17. Ersättare, Skene-Örby församling 05-. Ledamot, valberedningen Viskadalens Folkhögskola 10-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Driftsformer för sjukhus

Motion 2006/07:So13 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:So13 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. s Driftsformer för sjukhus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:52 Driftsformer för sjukhus. Motivering Svensk sjukvård ska vara en sjukvård för alla medborgare. Den ska finansieras genom skattemedel och den ska


Utskottsberedning: 2006/07:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:So13 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (s) (doc, 41 kB)

Polishögskola i Västsverige

Motion 2006/07:Ju400 av Phia Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju400 av Phia Andersson m.fl. s Polishögskola i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en polishögskola i Västsverige. Motivering Genom kraftfulla satsningar har polisens resurser ökat markant och omfattande


Utskottsberedning: 2006/07:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju400 av Phia Andersson m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Arbetsmiljö

Motion 2006/07:A319 av Phia Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:A319 av Phia Andersson m.fl. s Arbetsmiljö Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 En internationaliserad arbetsmarknad 3 Regionala skyddsombud behöver effektivare verktyg 3 Ge Arbetsmiljöverket tillräckliga resurser 4 Kartlägg arbetsmiljöproblemen 4 EU:s arbetsmiljöarbete 5


Utskottsberedning: 2006/07:AU5 2006/07:AU7 2006/07:AU9 2006/07:JuU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2006/07:A319 av Phia Andersson m.fl. (s) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.