Pia Nilsson(S)

Pia Nilsson (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 236
Titel fil.kand.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865276
E-post pia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 - 2018-10-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2012-11-01 - 2016-10-31
    • Statsrådsersättare 2004-11-01 - 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2011-05-03
    • Ledamot 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 - 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-11-11 - 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 - 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2005-01-01 - 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 - 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-10-01 - 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 - 2012-02-23
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 - 2015-02-18
    • Suppleant 2007-01-18 - 2011-04-05
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2012-03-23 - 2012-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trafikpolisens utveckling

Interpellation 2015/16:622 av Pia Nilsson (S)

Interpellation 2015/16:622 Trafikpolisens utveckling av Pia Nilsson (S) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Få av våra myndigheter är så omskrivna och omtalade som Polismyndigheten. Inte minst i samband med det stora antal personer som sökt skydd i Sverige under förra året och de gränskontroller som regeringen beslutat

Inlämnad: 2016-05-03 Svarsdatum: 2016-06-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:622 av Pia Nilsson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trafikpolisens utveckling

Mälardalens högskola

Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av resursfördelningssystem som gynnar forskningskvaliteten och slår vakt om forskning och forskningsbaserad högre utbildning i hela


Utskottsberedning: 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Kommunernas inflytande vid etablering av nya friskolor

Motion 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. (S) Kommunernas inflytande vid etablering av nya friskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kommunernas inflytande vid nyetableringar av skolor som drivs med vinstsyfte och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. (S) (pdf, 61 kB)