Pyry Niemi(S)

Pyry Niemi (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 56
Titel Organisationsombudsman/Egen företagare
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864771
E-post pyry.niemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 - 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 - 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-10-21 - 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-10-01 - 2016-10-30
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2015-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 - 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 - 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 - 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 - 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-03-26 - 2015-10-21
    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 - 2015-10-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Uppsala län

Motion 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) Infrastruktur i Uppsala län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för bättre fungerande vägar och järnvägar i Uppsala län och


Utskottsberedning: TU 2015/16:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (pdf, 72 kB)

Idrottsbibliotek

Motion 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) Idrottsbibliotek Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att i samverkan med SKL ta fram nationella riktlinjer för införandet av idrottsbibliotek i landets samtliga


Utskottsberedning: 2015/16:KrU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (pdf, 64 kB)

Lärande för hållbar utveckling

Motion 2015/16:579 av Sanne Eriksson och Pyry Niemi (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:579 av Sanne Eriksson och Pyry Niemi (båda S) Lärande för hållbar utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska beakta möjligheten att sträva efter att Sverige ska bli ett föregångsland i ESD och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2015/16:579 av Sanne Eriksson och Pyry Niemi (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:579 av Sanne Eriksson och Pyry Niemi (båda S) (pdf, 68 kB)