Raimo Pärssinen(S)

Raimo Pärssinen (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 22
Titel Metallarbetare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864745
E-post raimo.parssinen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Ersättare 1996-03-23 – 1996-04-30
    • Ersättare 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-11-16
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges högsta arbetslöshet

Skriftlig fråga 2013/14:672 av Raimo Pärssinen (S)

Fråga 2013/14:672 Sveriges högsta arbetslöshet av Raimo Pärssinen (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Gävleborgs län är det län i Sverige som har högst arbetslöshet, och så har det varit relativt stadigvarande under det borgerliga styret. Totalt var det 15 200 personer eller 11,2 procent av

Inlämnad: 2014-06-10 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:672 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 65 kB)

Miljöforskning som stryps av sekretesslagstiftningen

Skriftlig fråga 2013/14:602 av Raimo Pärssinen (S)

Fråga 2013/14:602 Miljöforskning som stryps av sekretesslagstiftningen av Raimo Pärssinen (S) till Justitieminister Beatrice Ask (M) Tidningen Ny Teknik har ett reportage i nr 19 från den 7 maj beskrivit ur miljöforskare vid Stockholms universitet hindras från att sprida sina resultat av bottenmätningar i Östersjön.

Inlämnad: 2014-05-07 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:602 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 79 kB)

Färre jordbruksföretag

Skriftlig fråga 2013/14:601 av Raimo Pärssinen (S)

Fråga 2013/14:601 Färre jordbruksföretag av Raimo Pärssinen (S) till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) Allt färre och allt större jordbruk – så kan statsrådets och Centerpartiets jordbruks- och landsbygdspolitik sammanfattas. Det är en sammanfattning som är märkligt lik det som socialdemokratin tidigare anklagats

Inlämnad: 2014-05-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skriftlig fråga 2013/14:601 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.