Raimo Pärssinen (S)

Raimo Pärssinen (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 22
Titel Metallarbetare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864745
E-post raimo.parssinen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-03-23 – 1996-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-11-16
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 92 (ersättare 920219-920430), 96- (ersättare 960323-960430). Ledamot lagutskottet 02-06, skatteutskottet 06-10 och arbetsmarknadsutskottet 10-14, ordförande 14-. Suppleant utbildningsutskottet 92, trafikutskottet 92, lagutskottet 98-02, miljö- och jordbruksutskottet 98-02, näringsutskottet 02-06, arbetsmarknadsutskottet 03-06 och skatteutskottet 10-14. Ledamot Riksdagens överklagandenämnd 06-14 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Riksdagens besvärsnämnd 02-03, riksdagens interparlamentariska grupp 02-04.
  • Föräldrar

    Skogsförmannen Lauri Pärssinen och Ilmi Tantarimäki.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt gymnasium 73-75.
  • Anställningar

    Valsverksarbetare 76-. Facklig förtroendeman.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Aktiebolagskommittén 98-01, Kommittén om barn i homosexuella familjer 99-01 och 2002 års vårdnadskommitté 02-05. Ledamot, styrelsen svensk-finska folkhögskolan (Svefi), Haparanda 13-. Insynsråd, Länsstyrelsen i Gävleborgs län 10-. Insynsråd, Arbetsmiljöverket 13-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hofors 83-85 och 91-10. Suppleant, kommunstyrelsen 83-85 och 99-06. Ledamot, skolstyrelsen 80-92, ordförande 88-92. Ordförande, barn- och ungdomsnämnden 93-98. Ledamot, Länsskolnämnden i Gävleborgs län 88-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Hofors 77-81. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Hofors 83-88 och Hofors arbetarekommun 99-. Styrelseledamot, Hofors avdelning av Metall, gruppordförande 85-, avdelningsordförande 92-93. Koncernförhandlare 91-93. Ordförande, Socialdemokraterna i Gävleborgs län 00-11. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 01-11.
  • Bostadsort

    Gävle

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall

Motion 1998/99:Sk26 av Raimo Pärssinen m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk26 av Raimo Pärssinen m.fl. (s) med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall Enligt propositionen skall skatt tas ut på biobränsleaska. Statens strålskyddsinstitut kommer att besluta om en policy avseende cesiumhaltiga askor. I denna kommer förutsättningarna för återföring


Utskottsberedning: -1998/99:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidragen m.m.

Motion 1998/99:Bo8 av Inger Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo8 av Inger Lundberg m.fl. (s) med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidrag m.m. Bostadsbidragen är ett viktigt komplement till de mer generellt utformade socialförsäkringarna. Träffsäkerheten är hög, men kontrollproblemen är större än i mer generella försäkringar.


Utskottsberedning: -1998/99:BoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

återbetalning av underhåll för barn

Skriftlig fråga 1998/99:887 av Pärssinen, Raimo (s)

Fråga 1998/99:887 av Raimo Pärssinen (s) till statsrådet Maj-Inger Klingvall om återbetalning av underhåll för barn den 6 september Tidningen Arbetarbladet i Gävle skriver i en artikel den 31 augusti 1999 om en kvinna som krävs på återbetalning av underhållsstöd från Försäkringskassan i Gävleborg. Exmaken

Inlämnad: 1999-09-06 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.