Raimo Pärssinen (S)

Raimo Pärssinen (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel Metallarbetare.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-03-23 – 1996-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-11-16
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 92 (ersättare 920219-920430), 96- (ersättare 960323-960430). Ledamot lagutskottet 02-06, skatteutskottet 06-10 och arbetsmarknadsutskottet 10-14, ordförande 14-. Suppleant utbildningsutskottet 92, trafikutskottet 92, lagutskottet 98-02, miljö- och jordbruksutskottet 98-02, näringsutskottet 02-06, arbetsmarknadsutskottet 03-06 och skatteutskottet 10-14. Ledamot Riksdagens överklagandenämnd 06-14 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Riksdagens besvärsnämnd 02-03, riksdagens interparlamentariska grupp 02-04.
  • Föräldrar

    Skogsförmannen Lauri Pärssinen och Ilmi Tantarimäki.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt gymnasium 73-75.
  • Anställningar

    Valsverksarbetare 76-. Facklig förtroendeman.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Aktiebolagskommittén 98-01, Kommittén om barn i homosexuella familjer 99-01 och 2002 års vårdnadskommitté 02-05. Ledamot, styrelsen svensk-finska folkhögskolan (Svefi), Haparanda 13-. Insynsråd, Länsstyrelsen i Gävleborgs län 10-. Insynsråd, Arbetsmiljöverket 13-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hofors 83-85 och 91-10. Suppleant, kommunstyrelsen 83-85 och 99-06. Ledamot, skolstyrelsen 80-92, ordförande 88-92. Ordförande, barn- och ungdomsnämnden 93-98. Ledamot, Länsskolnämnden i Gävleborgs län 88-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Hofors 77-81. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Hofors 83-88 och Hofors arbetarekommun 99-. Styrelseledamot, Hofors avdelning av Metall, gruppordförande 85-, avdelningsordförande 92-93. Koncernförhandlare 91-93. Ordförande, Socialdemokraterna i Gävleborgs län 00-11. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 01-11.
  • Bostadsort

    Gävle

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Högre utbildning i skogslänen

Motion 2000/01:Ub519 av Raimo Pärssinen m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub519 av Pärssinen, Raimo (s) Högre utbildning i skogslänen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om högre utbildning i skogslänen. Motivering En bred och bra utbildning är tillsammans med forskning den enskilt viktigaste


Utskottsberedning: -2000/01:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Distansutbildning

Motion 2000/01:Ub498 av Agneta Brendt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub498 av Brendt, Agneta (s) Distansutbildning Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen begär att regeringen låter utreda formerna och de ekonomiska förutsättningarna för utlokaliserad/decentraliserad utbildning eller distansutbildning. 2. Riksdagen begär att regeringen låter


Utskottsberedning: ---2000/01:UbU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Lagen om färdtjänst

Motion 2000/01:T818 av Sinikka Bohlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T818 av Bohlin, Sinikka (s) Lagen om färdtjänst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om översyn av lagen om färdtjänst. Översyn av lagen om färdtjänst Lagen om färdtjänst har nu tillämpats sedan första januari


Utskottsberedning: -2000/01:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.