Raimo Pärssinen(S)

Raimo Pärssinen (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 22
Titel Metallarbetare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864745
E-post raimo.parssinen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Ersättare 1996-03-23 – 1996-04-30
    • Ersättare 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-11-16
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges högsta arbetslöshet

Skriftlig fråga 2013/14:672 av Raimo Pärssinen (S)

Fråga 2013/14:672 Sveriges högsta arbetslöshet av Raimo Pärssinen (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Gävleborgs län är det län i Sverige som har högst arbetslöshet, och så har det varit relativt stadigvarande under det borgerliga styret. Totalt var det 15 200 personer eller 11,2 procent av

Inlämnad: 2014-06-10 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:672 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 65 kB)

Kryphål som består trots åtta års väntan

Interpellation 2013/14:482 av Raimo Pärssinen (S)

Interpellation 2013/14:482 Kryphål som består trots åtta års väntan av Raimo Pärssinen (S) till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Den 24 april kom regeringens proposition om redovisningscentraler för taxi. Förslaget är efterlängtat av hela den seriösa taxibranschen, men det innehåller också flera frågetecken. Jag

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Interpellation 2013/14:482 av Raimo Pärssinen (S) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kryphål som består trots åtta års väntan

Förslummad socialpolitik

Interpellation 2013/14:477 av Peter Persson (S)

Interpellation 2013/14:477 Förslummad socialpolitik av Peter Persson (S) till Socialminister Göran Hägglund (KD) Sveriges förste socialminister var Bernhard Eriksson i Hjalmar Brantings och socialdemokratins första minoritetsregering 1920. Han blev sedermera talman samt landshövding i det som då hette Kopparbergs

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:477 av Peter Persson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förslummad socialpolitik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.