Raimo Pärssinen(S)

Raimo Pärssinen (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 22
Titel Metallarbetare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864745
E-post raimo.parssinen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Ersättare 1996-03-23 – 1996-04-30
    • Ersättare 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-11-16
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ny strategi för svensk industri

Motion 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) Ny strategi för svensk industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av politiskt initiativ till ny framåtriktad industripolitik. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2014/15:NU10 2014/15:UbU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2014/15:2262 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

En långsiktlig strategi för myggbekämpning

Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) En långsiktlig strategi för myggbekämpning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av en långsiktig strategi för myggbekämpning. Motivering Nedre Dalälven har i


Utskottsberedning: 2014/15:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:2756 av Elin Lundgren m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Stärk det finska minoritetsspråkets ställning i Sverige

Motion 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S) Stärk det finska minoritetsspråkets ställning i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en ny utredning i enlighet med motionens intentioner


Utskottsberedning: 2014/15:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2284 av Pyry Niemi och Raimo Pärssinen (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.