Rasmus Ling(MP)

Rasmus Ling (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rasmus.ling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2015-02-18 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

SJ:s samhällsuppdrag

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) SJ:s samhällsuppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om SJ:s samhällsuppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att SJ inte ska


Utskottsberedning: 2016/17:NU4 2016/17:TU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (pdf, 90 kB)

Avgiftsfria studier

Motion 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. (MP) Avgiftsfria studier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en avgiftsfri utbildning för alla och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund Vid terminsstart 2011 infördes studieavgifter


Utskottsberedning: UbU

Motion 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Dags att gå vidare från Torekovkompromissen

Motion 2016/17:1051 av Niclas Malmberg m.fl. (MP, V, L, C, S)

Motion till riksdagen 2016/17:1051 av Niclas Malmberg m.fl. (MP, V, L, C, S) Dags att gå vidare från Torekovkompromissen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör tillsättas en utredning om avskaffande av monarkin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: KU 2016/17:KU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 1 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:1051 av Niclas Malmberg m.fl. (MP, V, L, C, S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:1051 av Niclas Malmberg m.fl. (MP, V, L, C, S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.