Rasmus Ling (MP)

Rasmus Ling (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 153
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rasmus.ling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2015-02-18 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-09-28 – 2019-10-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-09-28
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 – 2018-11-20
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskott 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, finansutskottet 14- och civilutskottet 15-. Suppleant valberedningen 14-18 och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Personalsekreteraren Rolf Ling, f. Andersson och socionomen Birgitta Ling.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Söderhamn, slutår 03. Kurser, Malmö högskola och Lunds universitet 04-08.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Söderhamn och Svedala 03-05. Politisk sekreterare, Malmö 08 och 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kronofogdens insynsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 02-04. Regionfullmäktig, Skåne 10-14. Ledamot, servicenämnden, Malmö stad 06-10. Ledamot, regionala tillväxtnämnden, Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Miljöpartiets riksvalberedning 07-13 och sekreterare 10-13. Ledamot, Miljöpartiets partistyrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Säkerhetssituationen i Afghanistan

Skriftlig fråga 2016/17:1558 av Rasmus Ling (MP)

Fråga 2016/17:1558 Säkerhetssituationen i Afghanistan av Rasmus Ling MP till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Undertecknad gjorde tillsammans med riksdagsledamot Maria Ferm en resa till Kabul för att studera situationen för personer som avvisats, samt för att få en uppdatering av säkerhetsläget. Säkerhetsläget

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1558 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 82 kB)

SJ:s samhällsuppdrag

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. MP SJ:s samhällsuppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om SJ:s samhällsuppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att SJ inte ska ge någon vinstutdelning


Utskottsberedning: 2016/17:NU4 2016/17:TU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (pdf, 84 kB)

Avgiftsfria studier

Motion 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. MP Avgiftsfria studier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en avgiftsfri utbildning för alla och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund Vid terminsstart 2011 infördes studieavgifter för de studenter


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1056 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.