Rasmus Ling(MP)

Rasmus Ling (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rasmus.ling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2015-02-18 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nattågstrafik på europeiska kontinenten

Motion 2017/18:105 av Rasmus Ling och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:105 av Rasmus Ling och Janine Alm Ericson (båda MP) Nattågstrafik på europeiska kontinenten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska verka för en sammanhållen nattågstrafik i Europa och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att

2017-09-19

Motion 2017/18:105 av Rasmus Ling och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:105 av Rasmus Ling och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 66 kB)

Säkerhetssituationen i Afghanistan

Skriftlig fråga 2016/17:1558 av Rasmus Ling (MP)

Fråga 2016/17:1558 Säkerhetssituationen i Afghanistan av Rasmus Ling (MP) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Undertecknad gjorde tillsammans med riksdagsledamot Maria Ferm en resa till Kabul för att studera situationen för personer som avvisats, samt för att få en uppdatering av säkerhetsläget.

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1558 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 82 kB)

SJ:s samhällsuppdrag

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) SJ:s samhällsuppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om SJ:s samhällsuppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att SJ inte ska


Utskottsberedning: 2016/17:NU4 2016/17:TU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:2536 av Stina Bergström m.fl. (MP) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.