Rickard Persson (MP)

Rickard Persson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Titel Statstjänsteman.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865657
E-post rickard.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-05-21 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Kvittningsman Miljöpartiet de gröna 14-.
  • Föräldrar

    Redaktionschefen Folke Persson och butiksbiträdet Ingegerd Persson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Österportskolan, Ystad, slutår 77. Personaladministrativ linje, Lunds universitet 84-87. IHM Business School, projektledarutbildning 04.
  • Anställningar

    Speditionshandläggare 80-84. Politisk regionombudsman 88-95. Kooperativ nyföretagarrådgivare 95-02. Handläggare, Försäkringskassan 02-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg, ersättare 82-85 och ledamot 85-14. Vice ordförande, miljönämnden, Helsingborg 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sammankallande/ordförande i Miljöpartiet i Helsingborg ett flertal år under 80- och 90-talet. Styrelseledamot i Skånes lokala utvecklingsgrupper 96-98.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:CU36 14 juni 2018 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning
Debatt om förslag 2017/18:SfU23 12 juni 2018 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning
Debatt om förslag 2017/18:SfU30 31 maj 2018 Ett tryggt och mer hållbart premiepensionssystem
Debatt om förslag 2017/18:SfU19 28 mars 2018 Socialavgifter

Öresund ska bli nationalpark

Motion 2016/17:2614 av Rickard Persson (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2614 av Rickard Persson MP Öresund ska bli nationalpark Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Öresund bör bli en marin nationalpark och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det


Utskottsberedning: 2016/17:MJU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:2614 av Rickard Persson (MP) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2614 av Rickard Persson (MP) (pdf, 67 kB)

Lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga

Motion 2016/17:1823 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1823 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) Lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga


Utskottsberedning: 2016/17:AU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1823 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:1823 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 66 kB)

Medborgarlön

Interpellation 2015/16:58 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:58 Medborgarlön av Fredrik Schulte (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) På Brännpunkt i Svenska Dagbladet skriver ett antal ledande riksdagsledamöter från MP att kravet på medborgarlön fortfarande är ett av partiets viktigaste frågor. Det handlar alltså om att alla utan krav på

Inlämnad: 2015-10-07 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:58 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Medborgarlön

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.