Rikard Larsson(S)

Rikard Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 222
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864029
E-post rikard.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Krav på att omfattas av olika länders arbetslöshetsförsäkring utan avbrott

Skriftlig fråga 2016/17:1093 av Rikard Larsson (S)

Fråga 2016/17:1093 Krav på att omfattas av olika länders arbetslöshetsförsäkring utan avbrott av Rikard Larsson (S) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Olika hinder som skapar problem för människor som arbetar över gränserna i de nordiska länderna är ett prioriterat område både för Nordiska

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-31 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1093 av Rikard Larsson (S) (pdf, 79 kB)

Utveckling av Öresundsregionen

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) Utveckling av Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta för en nationell strategi och utveckling av Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen


Utskottsberedning: 2016/17:UU3

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Våld i samband med idrottsarrangemang

Motion 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. (S) Våld i samband med idrottsarrangemang Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta ytterligare åtgärder för att förebygga och förhindra våld i samband med publika idrottsarrangemang och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:JuU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.