Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 174
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mor Gabriels kloster i Turkiet

Skriftlig fråga 2010/11:443 av Halef, Robert (KD)

den 8 april Fråga 2010/11:443 Mor Gabriels kloster i Turkiet av Robert Halef (KD) till utrikesminister Carl Bildt (M) Det syriskortodoxa klostret Mor Gabriel i sydöstra Turkiet är ett av världens äldsta kloster som fortfarande är aktivt. Klostret lever dock under ständigt hot från turkiska

Inlämnad: 2011-04-08 Besvarare: Carl Bildt (M)

Kristna irakiska flyktingar

Interpellation 2010/11:50 av Halef, Robert (KD)

den 10 november Interpellation 2010/11:50 Kristna irakiska flyktingar av Robert Halef (KD) till statsrådet Tobias Billström (M) Sedan den USA-ledda invasionen av Irak år 2003 har de kristna minoriteterna syrianer, kaldéer och assyrier drabbats hårt av de inre konflikterna i landet. Många

Inlämnad: 2010-11-10 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kristna irakiska flyktingar

Religiösa minoriteter i Irak

Skriftlig fråga 2010/11:45 av Halef, Robert (KD)

den 9 november Fråga 2010/11:45 Religiösa minoriteter i Irak av Robert Halef (KD) till utrikesminister Carl Bildt (M) I Irak har situationen för de religiösa minoriteterna, inte minst de kristna syrianerna, kaldéerna och assyrierna, försämrats det senaste året. Blodbadet i Vår frus befrielsekyrka,

Inlämnad: 2010-11-09 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.