Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

De kidnappade biskoparna i Syrien

Skriftlig fråga 2012/13:483 av Halef, Robert (KD)

den 30 april Fråga 2012/13:483 De kidnappade biskoparna i Syrien av Robert Halef (KD) till utrikesminister Carl Bildt (M) Måndagen den 22 april 2013 kidnappades två kristna biskopar i den syriska staden Aleppo: biskopen för den syrisk-ortodoxa kyrkan, Yohanna Ibrahim, och biskopen för

Inlämnad: 2013-04-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Statligt stöd till utbildningsinsatser för nyanlända flyktingar

Skriftlig fråga 2012/13:414 av Halef, Robert (KD)

den 21 mars Fråga 2012/13:414 Statligt stöd till utbildningsinsatser för nyanlända flyktingar av Robert Halef (KD) till statsrådet Erik Ullenhag (FP) Inbördeskriget i Syrien pågår med oförminskad styrka, och många syriska flyktingar har sökt sig till Södertälje kommun. Bara under 2012

Inlämnad: 2013-03-21 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Syriska kvotflyktingar

Skriftlig fråga 2012/13:394 av Halef, Robert (KD)

den 14 mars Fråga 2012/13:394 Syriska kvotflyktingar av Robert Halef (KD) till statsrådet Tobias Billström (M) Flera hundra kristna vapenvägrare från Syrien lever i ett ingenmansland i Turkiet eller Grekland. En del har vägrat att inställa sig för tjänstgöring i Assads styrkor, medan

Inlämnad: 2013-03-14 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.