Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 174
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vinterdäckskrav på släp för tunga fordon

Skriftlig fråga 2014/15:738 av Robert Halef (KD)

Fråga 2014/15:738 Vinterdäckskrav på släp för tunga fordon av Robert Halef (KD) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sedan den 1 januari 2013 är det vinterdäckskrav även på tunga fordon i Sverige. På tunga lastbilar, tunga bussar och personbilar klass 2 med en totalvikt på över 3,5 ton finns numera krav på vinterdäck

Inlämnad: 2015-07-17 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:738 av Robert Halef (KD) (pdf, 80 kB)

Direkt humanitärt stöd till flyktingar i Irak och Syrien

Interpellation 2014/15:688 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2014/15:688 Direkt humanitärt stöd till flyktingar i Irak och Syrien av Robert Halef KD till Statsrådet Isabella Lövin MP Sedan 2011 har det pågått ett fruktansvärt inbördeskrig i Syrien. Flera hundra tusen människor har blivit dödade, och miljoner människor är på flykt och lever på flyktingförläggningar

Inlämnad: 2015-06-05 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2014/15:688 av Robert Halef (KD) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Direkt humanitärt stöd till flyktingar i Irak och Syrien

Direkt humanitärt stöd till behövande flyktingar i Irak och Syrien via kyrkor och andra ideella organisationer

Skriftlig fråga 2014/15:552 av Robert Halef (KD)

Fråga 2014/15:552 Direkt humanitärt stöd till behövande flyktingar i Irak och Syrien via kyrkor och andra ideella organisationer av Robert Halef (KD) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Inbördeskriget i Syrien har pågått i cirka fyra år, flera hundra tusen människor har blivit dödade och miljoner människor har

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP) (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:552 av Robert Halef (KD) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.