Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Tandtekniker.
Född år 1964

Aktuella uppdrag

    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett erkännande av folkmordet Seyfo 1915

Skriftlig fråga 2017/18:1418 av Robert Halef (KD)

Fråga 2017/18:1418 Ett erkännande av folkmordet Seyfo 1915 av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Under det osmanska rikets sönderfall i Turkiet år 1915 dödades över 1,5 miljoner kristna invånare. Armenier, syrianer, assyrier, kaldéer och pontiska greker blev systematiskt massakrerade. De dödades på

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1418 av Robert Halef (KD) (pdf, 101 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd. Propositionen i korthet


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om beräkning av sjukpenninggrundande inkomst för personer som är med och startar en verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:SfU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.