Robert Stenkvist (SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 131
Titel Fritidspedagog
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866390
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Stig Stenkvist och Ingdrid Löfström.
  • Utbildning

    Utbildad fritidspedagog.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Östersunds kommun och Botkyrka kommun. Arbete som vårdbiträde, vid flyttfirma, m.m.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polisens insynsråd. Suppleant, Kommuninvests styrelse.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna i Botkyrka. Ordförande, kommunförening, Södertälje 16. Valberedare, Sverigedemokraterna. Ledamot Rifos styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökat våld i gymnasieskolorna

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD)

Fråga 2017/18:516 Ökat våld i gymnasieskolorna av Robert Stenkvist (SD) till Statsrådet Anna Ekström (S) Anmälningarna om fysiskt våld i grundskolan och gymnasieskolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-02 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.